Kaukolämpötoimijat tiivistävät yhteistyötään lämmitysmarkkinoilla

Kaukolämpöalan toimijat ovat perustaneet kaukolämmölle valtakunnallisen yhdistyksen Palveleva kaukolämpö FinDHC ry (Finnish District Heating and Cooling).  inPulsen toimitusjohtaja Juha Rokkanen valittiin mukaan yhdistyksen hallitukseen.

- Yhdistys kokoaa Suomen kaukolämpöyhtiöt ja muut alan toimijat yhteen. Koen tärkeäksi, että voimme myös tätä kautta vaikuttaa ja tukea asiakkaidemme omaa liiketoimintaa”, Rokkanen toteaa.

- On tärkeää, että asiakkaiden päätökset perustuvat oikeaan ja riittävään tietoon heille parhaiten soveltuvasta lämmitysjärjestelmästä”, sanoo yhdistyksen hallituksen jäsen, toimitusjohtaja Matti Laukkanen Hyvinkään Lämpövoima Oy:stä.

Suomessa kaukolämmön markkinaosuus on tällä hetkellä noin 50 prosenttia ja uudisrakentamisessa yli 60 prosenttia. Suomi lukeutuu kansainvälisesti kaukolämpötoimialan edelläkävijöihin.

- Alalta on kuitenkin puuttunut valtakunnallinen taho, joka huolehtisi pitkäjännitteisesti kaukolämmön imagon kehittämisestä, markkinoinnista ja viennin edistämisestä”, sanoo Imatran Lämmön toimitusjohtaja Vesa-Pekka Vainikka, joka valittiin yhdistyksen hallituksen puheenjohtajaksi.

Yhdistyksen hallitukseen valittiin Vainikan ja Rokkasen lisäksi Anna-Stiina Boström Vexve Oy:stä, Ari-Matti Mattila Kauhavan Kaukolämpö Oy:stä, Ilkka Reko Vantaan Energia Oy:stä, Janne Alpua Haapajärven Lämpö Oy:stä, Matti Laukkanen Hyvinkään Lämpövoima Oy:stä, Pasi Muurinen Tampereen Sähkölaitos Oy:stä ja Reima Lassila Kuopion Energia Oy:stä.

Energiateollisuus ry hoitaa edelleen kaukolämpöalan edunvalvonnan. Palveleva kaukolämpö FinDHC ry toimii tiiviissä yhteistyössä Energiateollisuus ry:n kanssa.


Lehdistötiedote 5.10.2016

 

Palveleva kaukolämpö FinDHC ry:n perustamiskirjan allekirjoittajia tiistaina 4.10. Hyvinkäällä. Kuvaaja: Paula Lehto.

Palveleva kaukolämpö FinDHC ry:n perustamiskirjan allekirjoittajia tiistaina 4.10. Hyvinkäällä. Kuvaaja: Paula Lehto.